Nejstarší stavby ze dřeva na světě. Prim hraje Česko

Nejstarší stavby ze dřeva na světě. Prim hraje Česko

Dřevo lidé pro stavbu obydlí a dalších prvků pro svou potřebu používali lidé odnepaměti. Důkazem je nález, který potvrzuje, že dřevo dokázali lidé zpracovávat již v době před několika tisíci lety. 

Dřevo je nadčasový materiál

Tento materiál nemá obdoby. Dřevostavby, které se tvoří i v dnešní době, jsou odkazem na důmyslnou práci našich předků. Dřevo je totiž nadčasový materiál, který se používá již po celá staletí. Dřevostavby na klíč mají navíc skvělé izolační vlastnosti a splňují náročné standardy pro označení nízkoenergetické stavby. Nyní se ale vydáme do historie. 

Pravěká studna

Vůbec nejstarší dřevěná konstrukce na světě byla nedávno objevena poblíž Ostrova na Chrudimsku. Jedná se o studnu. Její stáří je určeno na sedm tisíc let a brzy bude k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích. O její záchranu se zasadili restaurátoři z Litomyšle. Jedná se o unikátní nález dvou pravěkých studní. Jedna z nich byla z jedlového, druhá z dubového dřeva. 

Asi stovka křehkých částí pochází ze dvou studní, jedna byla z dubového dřeva a druhá z jedlového. Celkem bylo nalezeno na sto částí této dávnověké konstrukce. 

Buddhistický chrám

Pokud si přejete obdivovat dřevěnou stavbu, která je v plné síle a lesku již 14 století, vydejte se do Japonska. Místní chrám Hórjúdži byl postaven v roce 604 našeho letopočtu a vyniká svou bohatě zdobenou podobou. Tento chrám přežil více než 45 zemětřesení, procházející války, ale také požáry. A stále je v plné síle a kráse. Jedná se o nejstarší dřevostavbu světa. 

Vydejte se na bohoslužbu

Kostelík Greensted stojí již více než 1200 let. A stále se v něm v neděli pořádají bohoslužby. Je postaven z dubového dřeva a nalézt jej můžete v obci Greensted. Tato budova je považována za nejstarší dochovanou dřevostavbu na našem kontinentu. Až příště budete cestovat anglickým venkovem a ocitnete se v Essexu, tento skvost rozhodně nesmíte vynechat!

Toto jsou nejstarší stavby ze dřeva.