Goji pro dlouhověkost i pro posílení zraku. Co všechno plody dokážou?

Goji pro dlouhověkost i pro posílení zraku. Co všechno plody dokážou?

Začali jste jíst zdravě a chcete něčím zpestřit svůj jídelníček? Navrhujeme ho zpestřit plody goji, které jsou v současné době obrovským hitem. Kustovnice čínská neboli právě plody goji se řadí k superpotravinám, tedy k potravinám, které v sobě ukrývají daleko více tělu prospěšných živin než jiné potraviny na světě. Pojďme si zmínit několik pozitivních účinků, které goji má na naše zdraví a tělo. 

Plody goji v sobě ukrývají celou řadu vitaminů, minerálních látek, antioxidantů a také pětkrát více vitaminu C, než kolik se ho nachází v citrusech. To, že jsou citrusy nejlepším zdrojem vitaminu C, tak tedy není pravda. Spíše opak je pravdou. Plody goji kromě toho také obsahují více jak dvacet různých stopových prvků. Díky jednoduchým cukrům se jedná o potravinu s nízkým glykemickým indexem. Zároveň se jedná o nejbohatší zdroj karotenu v rostlinné říši. 

I díky obsaženým živinám se plody goji podílí na správném fungování organismu. Pojďme si zmínit několik pozitivních účinků na lidské zdraví. 

Goji a jeho účinky

Plody goji jsou potravinou, která přímo podporuje lidskou dlouhověkost. Navíc dokáže posílit zrak a je to také velice silný antioxidant. Působí antibakteriálně, zpomaluje stárnutí, odbourává stres a kromě toho brání chuti na sladké, což se hodí hlavně během hubnutí. 

Plody kustovnice čínské také odbourávají bolest hlavy, dokonce zbavují člověka nespavosti a osvěžují pleť, která je díky plodům goji daleko pružnější než kdy dřív.  Navíc goji dokáže harmonizovat činnosti ledvin a jater a snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty a prsu. Působí i jako afrodiziakum a dokáže posílit imunitní systém díky zmiňovanému vysokému obsahu vitaminu C. 

Plody goji v kuchyni

Plody goji jsou skvělé, o tom není pochyb. V kuchyni je můžete přidat třeba do zeleninových vývarů či polévek, jsou však skvělé i v ranním smoothie. Jsou nedílnou součástí každé zdravé snídaně nebo se přidávají do oblíbených koláčů či muffinů.