Co jste možná nevěděli o Madagaskaru

Co jste možná nevěděli o Madagaskaru

Kam se letos vydat na dovolenou? Co třeba na Madagaskar, který můžeme znát hlavně díky stejnojmenné animované pohádce, kterou milují nejen děti, ale také dospělí. Sice nemůžeme brát animovanou pohádku vážně, ovšem pravdou je, že se právě díky ní dostal Madagaskar do podvědomí. Lidé se o Madagaskar začali hodně zajímat, začali se zajímat o to, jestli do této destinace mohou moct vyjet, jestli sem budou moct zavítat. Pravdou je, že se to dá. A kromě toho vám také prozradíme i několik zajímavostí, které by vás nenapadly ani ve vašich nejdivočejších snech.  

Madagaskar se dnes považuje za nejstarší ostrov na celé planetě. Z dostupných informací vyplývá, že Madagaskar byl zhruba před 167 miliony let součástí velkého pevninského celku zvaného Gondwana. Tehdy světu vládli dinosauři. Kromě toho, že se jedná o nejstarší ostrov světa, je to v pořadí čtvrtý největší ostrov planety.  

Ostrov plný fosilií 

Jelikož se právě na zemi Madagaskaru promenádovali dinosauři, nemůžeme se divit tomu, že je ostrov plný fosilií a že se zde hromada fosilií našla. Objevily se zde dokonce pozůstatky prvních kvetoucích rostlin nebo právě zde mají své kořeny první primitivní savci i ptáci.  

Madagaskar se stal samostatným ostrovem vlivem pohybů zemské kůry. Úroveň hladiny oceánů se měnila a Gondwana se postupně rozpadala. Madagaskar se postupně vzdaloval od současné Afriky a stal se ta samostatným ostrovem. K tomu došlo konkrétně před pětašedesáti miliony let, kdy bylo zahájeno masové vymírání dinosaurů.  

Madagaskar plný zvířat 

Pokud se rozhodnete zamířit na Madagaskar, budete potěšeni hlavně obrovským množstvím zvířat, která se zde nachází. Je to ráj hlavně plazů. Najdete zde více jak 365 endemických druhů. To ostatně dokazuje, že na Madagaskaru žije šestadevadesát procent všech plazů žijících na světě.  

Madagaskar je domovem také různých druhů gekonů a také je domovem chameleonů, kteří jsou známí nejen svým měnícím se zbarvením, ale také svými dlouhými jazyky.