Co bývá nejčastější příčinou smrti Čechů?

Co bývá nejčastější příčinou smrti Čechů?

Smrt je nepříjemnou a velice smutnou součástí našich životů. Řada lidí by tuto část nejraději přešla, ale bohužel to nelze. Je to zkrátka něco, co s námi je a bude, nesmíme se proto této části našeho života bát. V současné době prakticky denně slýcháme ve zprávách o tom, co se stalo, kdo umřel, jakým způsobem umřel a podobně. I díky tomu lze říct, co bývá nejčastějším důvodem úmrtí Čechů. Víte, co za smrtí našich spoluobčanů vězí nejvíce? 

Na prvním místě jsou kardiovaskulární onemocnění 

Pokud bychom se podívali na statistiky, které pojednávají o důvodech úmrtí v naší republice, řekli bychom, že na prvním místě jsou jednoznačně kardiovaskulární onemocnění čili nemoci srdce. Ty jsou bohužel důvodem až třetiny úmrtí Čechů. Je však třeba konstatovat, že za posledních deset let se bilance příliš neliší, naopak čísla zůstávají prakticky stejná.  

Nejvíce se umírá na takzvanou ischemickou chorobu srdeční (což v praxi znamená nedokrvení srdečního svalu). Za řadou úmrtí stojí taktéž infarkt myokardu nebo “obyčejné” selhání srdce. To ročně zabije zhruba pět tisíc Čechů.  

Rakovina je zabiják číslo dvě 

Podle statistik lze také usoudit, že druhým největším zabijákem je bohužel i rakovina. Na rakovinu zemřel podle statistik každý čtvrtý zesnulý. Nejvíce se umírá na nádory plic, také jsou smrtící nádory tlustého střeva nebo nádory konečníku. Ženy umírají také velice často na rakovinu prsu, proto by měly dbát na pravidelnou prevenci a samy by se měly v pravidelných intervalech kontrolovat.  

I autonehody jsou synonymem smrti 

V žebříčku nejčastějších příčin úmrtí Čechů mají své místo také autonehody, respektive nehody jako takové. Při těchto nešťastných událostech umírají ročně především pánové. Podle statistik při těchto událostech umírá mužů až dvojnásobně v porovnání s ženami.  

Další časté příčiny úmrtí Čechů 

  • Cukrovka 
  • Zánět plic 
  • Cirhóza jater