Co byste měli vědět předtím, než navštívíte Gruzii?

Co byste měli vědět předtím, než navštívíte Gruzii? 

Na pobřeží Černého moře můžeme narazit na mnohé státy: Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina, Rusko, Turecko a také Gruzie. Poslední jmenovaná země nepatří mezi oblíbené turistické destinace. Nabízí ale spoustu jedinečných zvyků a tradic, které rozhodně stojí za to vidět. I když se zde anglicky domluvíte v centrálních částech země, na venkově se mluví gruzínsky a nebo také rusky (ta je obvyklá spíše u starší generace). Co bychom měli vědět, než vyrazíme do Gruzie? 

Průvodce Gruzie 

Obyvatelstvo je nábožensky založené, takže se připravte na velké množství kostelů a klášterů, které nabízí různé architektonické styly. V odlehlých oblastech narazíte na tyto budovy v kopcích, takže při jejich výšlapu se pořádně zapotíte. Ocenit můžete i průvodce, který vám pomůže nejenom zorientovat se na cestách ale také s dopravou. Zatímco ve velkých městech Gruzie je veřejná doprava dobře strukturovaná, do některých míst země se dostanete spojem, který sem jezdí jednou či dvakrát na zem. Jste-li odkázání pouze na angličtinu, může to pro vás znamenat problém. 

Zájezd Gruzie 

Z tohoto důvodu vřele doporučuje využít některý ze zájezdů, které do Gruzie pořádají cestovní kanceláře. Nemůžete si sice chodit, kam vás napadne, ale na druhou stranu se neztratíte a dopravu máte vždy po ruce. 

Poznávejte přes kuchyni 

Kulturu země můžete poznat také prostřednictvím stravy. Gruzínská kuchyně je plná těžkých pokrmů, bohatá je zejména na maso a pečivo. Narazit ale můžete také na celou spoustu vegetariánských pokrmů. Dáte-li si jídlo v restauraci, nemusíte počítat spropitné – to už je započítáno v rámci cen výrobků. Pokud budete chtít dát něco navíc (například za milou obsluhu), je to jen na vás. Příjemnou skutečností je to, že jídlo je zde levné. 

Pozvání do gruzínského domu 

Gruzínci jsou přátelští. Pokud se vám podaří dostat od nich pozvání do domu, postarají se o to, aby se vám u nich co nejvíce líbili. Do každého domu, kde se ubytujete, byste měli přinést nějaký dárek (květiny, láhev vína, bonboniéra). Od mužů se očekává, že každý přípitek (většinou víno) vypijí až do dna. Pokud víte, že je to nad vaše síly, zkuste upít co nejvíce.