Česko a alkohol

Česko plné alkoholiků

To, že Češi milují alkohol, každý ví. Vždyť máme to nejlepší pivo na světě, proto kdo by u nás alkohol nepil. Děti ho zakouší už v patnácti letech (samozřejmě za zády rodičů), jiní ho nutně potřebují k životu. V malé míře nám alkohol dokonce prospívá – třeba takové víno je skvělé dokonce na hubnutí. Ovšem když budeme pít v míře velké, něco je špatně a je načase přestat. Jenže tou dobou už bohužel přestat neumíme. Takových lidí, kteří skutečně potřebují alkohol ke svému životu, bohužel neustále přibývá.

O tom, že čím dál více z nás kouří, není pochyb, ale jen tak někdo neví, že v Česku stále více lidí pije alkohol – dokonce až do takové míry, že se na něm stávají závislí. V nedávné době se ukázala světu zpráva, která pojednávala o užívání drog v Česku za rok 2016. Bohužel výsledky, které byly ve zprávě popsány, byly doslova strašné.

Podívejme se na to procentuálně:

Pokud bychom se na to podívali procentuálně, v roce 2012, kdy průzkum startoval, si cigaretu zapálilo zhruba 23 procent z nás. Vloni to však bylo už 27 procent. Závislost na kouření si tedy u nás vypěstoval každý třetí muž a každá pátá žena. Podle výsledků výzkumu denně kouří zhruba 2,4 milionů lidí, a to nad patnáct let. Zhruba třetina z tohoto počtu zvládne vykouřit jednu krabičku denně. Dvě třetiny si jdou zapálit ihned po probuzení.

Co se týče alkoholu, během loňského roku si alkohol každý den dopřálo 600 tisíc mužů a žen. Z toho sto tisíc zvládlo pět a více sklenic denně. Problémy s alkoholem hrozí zhruba milionu a půl z nás, zhruba 900 tisíc má skutečně k závislosti velice blízko.

Jaké jsou důsledky?

Samozřejmě závislost na alkoholu nebo na cigaretách má své důsledky. Například ročně desítky tisíc z nás umírají, a to jenom právě díky těmto dvěma závislostem. Každým rokem je zhruba 30 tisíc těch, kteří umřou právě díky nadměrnému kouření či pití alkoholu.