výměna televize

Kdy musíte vyměnit televizi? Šrotovné se neprosadilo.

Senát schválil vládní novelu zákona o elektronických komunikacích pro přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Změna bude stát diváky asi 5 miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo nových set-top boxů. Novela posiluje současně i práva klientů mobilních operátorů. Nyní se čeká na podpis zákona prezidentem. Standard DVB-T2 umožňuje vysílání více programů ve vyšší kvalitě a současně na nižším množství frekvencí. Tento přechod na nový standard je nutný opět kvůli EU. Česká republika musí na základě mezinárodních dohod a rozhodnutí EU totiž uvolnit současné pásmo 700 MHz určené pro novou generaci rychlého mobilního internetu.

Televize a pásma

Schválená verze zákona počítá s termínem 1. února 2021. Součástí jsou i podmínky poskytování dotací na nákup nových televizorů a set-top boxů, tedy něco jakošrotovné. Bezplatné volně šiřitelné vysílání sleduje asi 60 % domácností. Pokud o bezplatnou platformu přijdou, musí se obracet na poskytovatele satelitní nebo kabelové televize, za kterou se musí platit.Ředitel strategie Českých radiokomunikací Marcel Procházka oznámil, že radiokomunikace zvýší pokrytí do konce roku signálem DVB-T2 až na 97 % obyvatel ČR. Televizním divákům zjednoduší přechod na standard. Radiokomunikace začaly certifikovat televizní přijímače, aby se diváci při nákupu lépe zorientovali. Postačí i nákup set-top boxu asi za 500 korun.

Nová televize

Generální ředitel České televize Petr Dvořák by zákon vylepšil. Česká televize bude nucena nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů a seriálů i jejich alternativu v původním znění s titulky.Novela zvyšuje i pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a pokuty operátorům. Dává možnost ukládat operátorům pokuty procenty z jejich obratu. Lhůta potřebná pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na 10 dní. Nově má platit i fakt, že pokud klient neudělí prokazatelný souhlas k prodloužení smlouvy na dobu určitou, mění se smlouva na dobu neurčitou. Sjednocuje délku výpovědních lhůt nejvýše 30 dní u služeb elektronických komunikací.