Indiánský běh je řešení pro začátečníky

Indiánský běh je řešení pro začátečníky

Ani sport není stranou a podléhá mnoha trendům. Běh je právě teď na vrcholu oblíbenosti. Není ale pro každého, ne všichni se překonají. Indiánský způsob tréninku vám ale pomůže přes těžké začátky.  

Pro všechny?  

Běh je na vrcholu slávy. Je to aktuální trend na poli pohybových aktivit. Lidé se předhánějí, kdo má větší vůli a obratnější nohy, zářivější tenisky a lepší aplikaci. Budí to dojem, že běhat může opravdu každý, že je to jen o tom ráno vstát a vyrazit, že nejsou omezení, že není třeba příprav. Omyl. Když opominete to, že běh není zdaleka tak přirozený a zdravý jako svižná chůze, je třeba připomenout, že desetikilometrová trasa, která se dnes považuje za denní standard, je pro začátečníka téměř bez dostatečné průpravy téměř nepřekonatelná.  

Inspirace  

Indiáni se pomocí metody, kdy se v pravidelných intervalech střídá běh a svižná chůze, přesouvali na velké vzdálenosti. Vy ale můžete tento způsobit zkusit klidně i na pár kilometrech, aby vám nedošel příliš brzy dech a mohli jste si v klidu vybudovat lepší fyzičku.  

Díky tomu, že se neustále mění tempo a běh střídá chůzi, můžete snadněji udržet zdravou hodnotu tepové frekvence a nezadýchávat se. To je u běhu zcela klíčové. Ze začátku je poměr obou fází stejný. Minuta běhu a minuta rychlé chůze. Postupně ale čas běhu navyšujte a po dvou měsících byste se měli dostat na hodnoty, kdy půl hodiny běžíte a minutu relaxujete při chůzi. Může se to zdát jako nedosažitelný cíl v tak krátkém čase, ale stačí poctivě každý den vyrazit a progres bude poměrně rychlý.  

Nezastavovat  

Výhodou indiánského běhu je, že pokud potřebujete pauzu, nezastavíte, ale jen zpomalíte a běh vyměníte za jiný pohyb. Úplně se nezastavíte a nepřipravíte tak organismu šok. A právě to je základ úspěchu, jak se v poměrně krátkém čase rozběhat, zlepšit si fyzičku a dodat balanc krevnímu tlaku. Mimo to, jak proměnit chůzi v běh ale myslete i na to, že lví podíl má na dosažení cílů i správný došlap, vhodné oblečení a pravidelný strečink.